A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp

W serii artykułów poświęconych konspiracji stroju A-440 Hz, przedstawiamy historię ewolucji przepisów i standardów, która doprowadziła w ostateczności do zmiany podstawowej częstotliwości używanej do strojenia instrumentów (A-432 Hz) na nową: A-440 Hz.

Jednak najpierw kilka słów wstępu – co to jest strojenie instrumentów, na czym polega i niby dlaczego jakiś strój ma być lepszy od innego?

Jak podaje wikipedia.org:

Strojenie instrumentów muzycznych – regulacja wysokości dźwięków wytwarzanych przez instrument muzyczny, w celu zapewnienia wzajemnej zgodności harmonicznej.

Szczególnie interesujący fragment:

W celu dostrojenia instrumentu do określonej bezwzględnej wysokości dźwięku używa się źródeł dźwięku wzorcowego, na przykład kamertonów. Klasyczny kamerton jest źródłem dźwięku A (a razkreślne) o częstotliwości 440 Hz.

przykład miecza samurajskiego przeznaczonego do... nie nie to żart 😉 oczywiście na obrazku zwyczajny kamerton

Tak więc chodzi o ustalenie podstawowego dźwięku, który byłby stosowany do strojenia wszystkich instrumentów. Wszystko po to aby w dobie mediów, internetu, globalizacji.. dźwięk dało się łatwo przesyłać i odtwarzać z takim samym brzmieniem na każdym odbiorniku. 

Dlaczego częstotliwość stroju jest taka ważna?

Wszystko we wszechświecie oparte jest na wibracjach i określonych częstotliwościach. Np. fala dźwiękowa jest ruchem cząstek powietrza o określonych częstotliwościach, które oddziałują z otoczeniem, m.in. z naszym ciałem (w tym też umysłem).

Każda substancja jest poddana ściśle określonym częstotliwościom. Można znajdywać całe mnóstwo dobrych przykładów, jednym z nich może być oddziaływanie głosu śpiewaczki na kieliszek.

Oprócz kieliszka, można podać przykład wody, która też reaguje na swoje określone wartości częstotliwości. Woda jest tu na tyle istotna, że nasze ciało składa się w znacznej większości z wody, więc nasze ciało będzie reagować na podobne częstotliwości co woda.

Oczywiście taka reakcja naszego ciała na dźwięk jest jak najbardziej pozytywna (stąd taka duża popularność muzyki 😉 ). Są jednak częstotliwości, które mają neutralny lub negatywny wpływ na nasze ciało.

 

W czym problem?

Ustalając standardy strojenia instrumentów, wymuszamy na producentach muzyki pewien schemat nagrywania muzyki, którego muszą się trzymać.

Skoro pewne częstotliwości działają na nasze ciało pozytywnie, a inne negatywnie, warto używać takich częstotliwości, które będą oddziaływać na nas pozytywnie – i tak było jeszcze przed 1951 rokiem, do czasu ustalenia nowego standardu strojenia instrumentów: A440, który wyparł używany poprzednio: A432.

Nie ma żadnego sensownego powodu zmiany tej częstotliwości, a powszechnie wiadomo, że jego oddziaływanie A440 na człowieka nie jest pozytywne, jak to miało miejsce w przypadku stroju A432. A440 jest “neutralny” – nie powoduje żadnych dodatkowych pozytywnych reakcji z ludzkim ciałem.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak ogólnie wiadomo, nagranie (np. nowa piosenka znanej artystki) przechodzi wiele zabiegów, zanim trafi do odbiorników radiowych w naszych domach. Bywa, że dźwięk np. fortepianu, który słyszymy w piosence, nie został uzyskany się z realnego fortepianu w studiu nagraniowym, lecz jego źródłem jest cyfrowy zapis wygenerowany przez komputer na podstawie przesłanego zapisu nutowego.

Co to ma do rzeczy? Głównym problemem jest to, że te zabiegi “upiększające” nagranie, mają na celu dostosowanie uzyskanego produktu (piosenki) do ogólnie przyjętych norm.

Dla dźwięków, taką normą jest standard ISO-16, wprowadzony przez Anglię i Niemcy w 1939 a ostatecznie zaakceptowany przez świat muzyczny dopiero w 1951r.

Co działo się przez te 12lat i jak to było przed ustanowieniem tego standardu? O tym w kolejnej części tej serii artykułów 😉

już niebawem…

C.D.N.

Na podstawie publikcji: http://zbawienie.com/konspiracjaa440.htm
Dodatkowe żródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Strojenie_instrument%C3%B3w_muzycznych


Publikacja, czytanego aktualnie wpisu A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp zostala umieszczona w kategorii mp3, muzyka, newsy muzyczne i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Jak znaleść A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp: A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp A432, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp A440, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp a440 a432 różnice, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp artyści, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp częstotliwość dźwięków a ciało człowieka, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp częstotliwość w muzyce, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp jak grać, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp konspiracja stroju, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp konspiracja w muzyce, A-440 Hz vs A-432 Hz – Strojenie instrumentów muzycznych – wstęp
Szukasz naszej strony Świat rozrywki w 1 miejscu na sieci? Spróbuj, world4fun, portal rozrywkowy, portal ze wszystkim, muzyka, mp3 download, kawały, dowcipy, śmieszne zdjęcia, filmiki

----------------- L I N K I   S P O N S O R O W A N E -----------------
----------------- L I N K I   S P O N S O R O W A N E -----------------